Bezzałogowe statki powietrzne (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), czyli drony, zyskują obecnie masową popularność. To już nie tylko gadżet popkultury, a źródło cennych rozwiązań w zakresie zarządzania różnymi sferami życia człowieka. Drony sukcesywnie wkraczają do naszej codzienności, wykorzystywane do celów publicznych, komercyjnych, jak i prywatnych.

Dane dotyczące rynku dronów i jego głównych graczy są imponujące. Według raportu firmy VisionGain, w 2014 r. rynek dronów osiągnął wartość 1,3 mld USD, a do 2025 r. ta wartość może wzrosnąć do poziomu 10,2 mld USD. Chińska firma DJI, wschodząca gwiazda produkcji dronów, w maju br. pozyskała dofinansowanie w wysokości 8 mld USD.

Według Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI) w USA przemysł ten stworzy sto tysięcy nowych miejsc pracy w latach 2015 – 2025.

Nowe perspektywy
Drony wnoszą zarówno świeżą perspektywę, jak i nową jakość, za sprawą niespotykanych wcześniej możliwości w zakresie fotografowania czy filmowania. Szczególne efekty przynosi to w przypadku obserwacji natury i jej zjawisk, badania gatunków roślin i zwierząt, które dotychczas były niedostępne dla człowieka. Drony pozwalają dziś na monitorowanie stanu upraw rolnych, koryt rzek, wulkanów, klęsk żywiołowych czy obszarów walk. Ułatwiają także poszukiwanie zaginionych osób na dużych przestrzeniach.  Drony dostarczają informacje w czasie rzeczywistym i wnoszą nas tym samym na wyższy poziom wtajemniczenia. Wiele z obserwacji udostępnianych jest w formie transmisji telewizyjnych.  Urządzenia te wykorzystywane są także w innych branżach, jak przemysł naftowy i wydobywczy czy górnictwo. Już w 2016 r. firma GoPro chce wprowadzić drony na rynek obsługi klienta.
Dzięki zastosowaniu dronów możemy obejrzeć takie cuda natury: