Instagram did not return a 200.

Rynek pracy i jego trendy w obliczu disruptive innovation, nowych modeli biznesowych oraz preferencji związanych z miejscem pracy jest tym, czym zajmuję się z pasją. Dzielę się swoimi obserwacjami, staram się dzielić wiedzą, aby wzmocnić kulturę zarządzania ludźmi w organizacji, co przyczyni się – mam nadzieję – do poprawy zadowolenia z miejsca pracy, czyli wpływnie na zaangażowanie pracowników.

Każda zmiana, także i innowacja, która jest przecież zmianą, wpływa na komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia wielu jednostek, których zmiany dotyczą. Zmiana w organizacji, w zespole jest operacją na otwartym sercu. Operację przeprowadzają z reguły doświadczeni lekarze. Jeśli dopuszcza się do operacji niedoświadczonych lub początkujących lekarzy – to tylko w asyście mentorów.

Warto odnosić takie praktyki do miejsca pracy. Korzystać z wiedzy i doświadczenia innych. Pytać i konsultować, jeśli robi się coś po raz pierwszy. Pivotować, jeśli widać, że zmiany natrafiają na opór. Opór może być okazywany także w formie pasywno-agresywnej, dla niedoświadczonych trudnej do szybkiego zdiagnozowania. Może powodować niekontrolowane odejścia, co każdą organizację kosztuje. O ile w przypadku organizacji, łatwiej jest wycenić te koszty, o tyle w przypadku doświadczeń liderów, menedżerów i poszczególnych osób trudniej jest odnieść ich doświadczenia do wyłącznie do wskaźników finansowych. W grę wchodzi coś, co nazywa się doświadczeniem, praktyką zawodową, wyczuciem nastrojów, oceną sytuacji.

Jak to jest dziś z poszukiwaniem pracy? Rynek okiem uczestników rynku pracy

W ramach prowadzonego projektu społecznego StartUpWoman nakierowanego na wzmocnienie świadomości znaczenia niezależności finansowej  pod kątem szczególnie tej fazy życia czlowieka, która nazywa się tak zwanym wiekiem emerytalnym, przeprowadziłam z moją Co-Funderką sondę na ulicy Warszawy.

Zaskakującym dla mnie doświadczeniem jest, że w większości zapytań o możliwość przeprowadzenia sondy, przedstawiciele młodszego pokolenia byli otwarci do podzielenia się przemyśleniami, doświadczeniami oraz obserwacjami. Począwszy od reprezentantów pokolenia X było coraz gorzej uzyskać możliwość zadania chociażby pytania. Ludzie przemykali obok nas, jakbyśmy byli duchami. Sporadycznie wypowiedziane „dziękuję”. Niewielkie zainteresowanie, jakie chcę zadać pytanie, a co dopiero, dlaczego chcę je zadać. Jeszcze bardziej sporadyczny uśmiech. Smutne to, a nawet przerażające.

Nowy Świat o tej porze roku jest miejscem spacerów / zwiedzania przez wielu turystów. Zainteresowani stawali i przyglądali sie naszym pogadankom. Z reguły – obcokrajowcy, także Polacy spoza stolicy. Polacy mieszkający zagranicą ze swoimi zagranicznymi połówkami.

Włoski, francuski, koreański, japoński, hiszpański, a także wiele języka rosyjskiego – to koloryt języków, jakie słyszeliśmy. Miło było przeżyć, że Warszawa (Polska) jest miejscem, do którego chce się przyjechać.

Rynek pracy, praca, biznes okiem napotkanych przechodniów na Nowym Świecie. Zapytałyśmy także przedstawiciela pokolenia, który nie myśli jeszcze o tym, co to oznacza być dorosłą osobą i jaki zawód chce wykonywać. I tutaj spójrzcie, jak zmieniają się dziecięce marzenia o tym, jaki zawód albo jaką profesją chce się zająć 9latek w przyszłości.

 

Sonda - Rynek Pracy okiem warszawskiej ulicy

Jeśli spodobała Ci się nasza sonda, może zainteresuje Ciebie także nasza inicjatywa pivotowania kariery oraz tworzenia przedsiębiorczości stylu życia.

Zapraszam do subskrybowania społeczności na Facebook’u:

Polub nas na Facebooku

Jednocześnie możesz śledzić nasze poczynania poprzez Instagram: