Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie przełomowym dla zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych na rzecz wsparcia zarządzania kapitałem ludzkim.

Wskazuje na to, chociażby organizacja po raz pierwszy na świecie HR Hackathon w ostatnich dwóch dniach maja br. HR Hackathon to spotkanie developerów, programistów i rekruterów, agencji doradztwa personalnego. BASF_camp Berlin gościł specjalistów z branży zainteresowanych rozwojem rynku usług HR.

Aby prześledzić, co się dzieje na rynku w obszarze technologii dla HRu, oto „krótki” przegląd międzynarodowych inwestycji w start-upy HRowe, które zrewolucjonizują rynek doradztwa personalnego oraz rolę działów personalnych na świecie:
Grudzień 2014
mobileJob (Niemcy) – nieznana wartość inwestycji
TinyPulse (USA) – kształtowanie zadowolenia pracowników w czasie rzeczywistym i możliwość szybkiej reakcji na pojawiające sie zdarzenia– wartość inwestycji 3,5 miliona USD.

Styczeń 2015
Apploi.com (USA) – aplikacja mobilna – kiosk rekrutacyjny, 7,4 milionów USD.
Glassdor (USA) – 70 milionów USD inwestycji, wśród inwestorów znaleźli się Google Capital i Tiger Global
WorkAngel (UK) – platforma mobilna, która ma wspierać retencję wśród pracowników poprzez obdarowywanie ich drobnymi upominkami, kuponami podarunkowymi oraz nagradzaniem w formie wyróżnienia za zasługi i dokonania w codziennej organizacji pracy, tzw. zwracanie uwagi na szczegóły aktywności pracownika, 5 mionów USD.
RealMatch (USA) – sieć społecznościowa łącząca kandydatów pod kątem ich preferencji zawodowych, 8 milionów USD.
Sharp (USA/Francja) – rodzaj Tindera dla poszukiwania pracy.
Stack Overflow (USA), platforma o charakterze pytanie – odpowiedź dla programistów, 40 milionów USD inwestycji
Koru (USA) – internetowa platforma dla „kuźni talentów” i rozwoju zawodowego, 8 milionów USD.
Aasaanjobs (Indie) – platforma pracy tymczasowej dla pracy bez przygotowania zawodowego lub niewielkiego doświadczenia, 1,5 milionów USD.

Luty 2015
Job Forward (Singapur) – bezpłatny (jeszcze) portal dedykowany dla małych firm do rekrutacji z wykorzystaniem mediów społecznościowyh i poleceń, kwota nie została jeszcze ujawniona, jednak jest to liczba sześciocyfrowa
HourlyNerd (USA) – platforma dla wolnych zawodów, 7,8 milionów USD.
MyNoticePeriod (Indie) – koncepcja portalu jest prosta, pracownicy znajdujący się w okresie wypowiedzenia rejestrują się, aby powiadomoć potencjalnych pracodawców o dyspozycyjności, 3 miliony USD

Marzec 2015
Greenhouse (USA) – HR Software do zarządzania kosztami (pomiar kosztów procesów), 13,6 milionów USD.
Helping / Rocket Internet (USA) – praca w obszarze świadczenia usług sprzątających, 23 milionów USD.
Humanity.com (USA) – oparta na chmurze, aplikacja mobilna wpierająca planowanie czasu pracy, planowanie urlopów, rachubę płac oraz CRM pracowniczy, 9 milionów USD.
Interviewjet (USA) – platforma dla rekrutacji w obszarze IT dla małych firm informatycznych i technologicznych, 750 tysięcy USD inwestycji
Onfido (UK) – platforma dla pozyskiwania referencji obecnych i przyszłych pracowników, w tym sprawdzania legalizacji pobytu dla obcokrajowców, 4,5 milionów USD.
Grovo (USA) – platforma video trening, 15 milionów USD.
M4JAM (RPA, j.v China) – „Money for Jam”, czyli proste prace i zadania do wykonania mogą być także organizowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i WeChat (Chiny). Nie podano kwoty transakcji.
GuideSpark (USA) – platforma onboardingu z wykorzystaniem krótkich filmów, 22,2 miliony USD.

W dniach 30 – 31 maja 2015 roku w Berlinie odbył się pierwszy HR Hackaton, ważne wydarzenie dla światowej sceny start-upów HRowych.
JobAgent.io – wirtualny rekruter otwiera listę kolejnych perełek start-upów HRowych, jaka wyłoniła się podczas HR Hackaton.

Rynek pracy doczekał się w końcu od dawna wypatrywanych innowacji. Spowoduje to rewolucję w sposobie myślenia o roli działów HR, rekrutacji, retencji oraz organizacji pracy.